Detektywistyczna opowieść
Pierwszym opowiadaniem kryminalnym było Zabójstwo przy Rue Morgue Edgara Allana Poe, wydane w „Graham's Magazine" w Filadelfii, w kwietniu 1841 r. Akcja rozgrywa się w Paryżu, a detektywem jest zubożały i ekscentryczny kawaler Augustę Dupin. Bohater musiał być Francuzem, jako że w tym czasie jedynie we Francji istniał osobny zawód prywatnego lub policyjnego detektywa.
Więcej…
 
Chleb krojony

Pokrojenie chleba przeznaczonego do sprzedaży na kromki było pomysłem Ottona Fredericka Rohweddera, właściciela sklepu jubilerskiego, który rozpoczął pracę nad maszyną krojącą w St Joseph w stanie Montana w roku 1912. Zaniechał tych prac, gdy dowiedział się od lekarza, że pozostał mu tylko rok życia. W dwa lata później wciąż żywy Rohwedder stracił w groźnym pożarze prototyp urządzenia, a wraz z nim wszystkie swoje narzędzia.

Więcej…
 
Opera
Pierwszą operą była Dafne. Libretto napisał Ottavio Rinuccini, muzykę Jacopo Peri. Pierwsze wykonanie odbyło się w Palazzo Corsi we Florencji podczas karnawału w 1597 r. (dokładna data nie jest znana). Z muzyki zachowało się jedynie kilka krótkich fragmentów wstawionych przez samego Corsiego.
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 97

oferuje obrączki ślubne Ring4You.

oferowane przez Diaxor są wyjątkowe.