Motorówka
Pierwszą łodzią napędzaną własnym silnikiem spalinowym była mała łódka z motorem benzynowym o mocy 2 KM, zbudowana w Paryżu przez J. J. Etienne Lenoira , doradcę technicznego firmy Gautier et Cie, wypróbowana na Sekwanie w 1864 r. Według relacji samego Lenoira nie sprawowała się ona nadzwyczajnie; w następnym roku zbudował jednak większą, dwunastometrową łódź z silnikiem o mocy 69 KM dla M. Dalloza, redaktora paryskiej gazety „Le Moniteur Universel". Konstruktor skarżył się, że łódź jest zbyt wolna i zużywa za dużo paliwa, ale jego klient wydawał się zadowolony, wyprawiał się nią bowiem na wyprawy po Sekwanie przez następne dwa lata.
Pierwszą motorówką produkowaną seryjnie była dwudziestostopowa łódź napędzana naftą, skonstruowana przez F. W. Ofeldta w 1885 r. i produkowana przez Gas Engine & Power Co. z Nowego Jorku.
Pierwszą motorówkę na olej napędowy zbudował Gottlieb Daimler  w Cannstatt w Niemczech i wypróbował na Necka-rze w sierpniu 1886 r. Ponieważ w tym czasie obawiano się bardzo eksplozji silników na ropę, Daimler ustroił łódź girlandami kabli i izolatorami, by sprawić wrażenie, że jest ona napędzana elektrycznością. Seryjną produkcję rozpoczęto w Hamburgu w 1890 r., a tamtejsza policja portowa zaczęła używać motorówek Daimlera jeszcze w tym samym roku. Do pierwszych klientów należał były kanclerz Rzeszy, książę von Bismarck.
Pierwsze wyścigi motorówek to zawody o puchar Harmsworth, rozegrane 11 lipca 1903 r. na torze od kwatery Royal Cork Yacht Club do Glenmire w hrabstwie Cork w Irlandii o długości 8,5 mili. Zawody wygrał Campbell Muir w 40-stopowej łodzi o stalowym kadłubie i z silnikiem o mocy 75 KM.
Pierwsza łódź motorowa w regularnej służbie liniowej to napędzany ropą stateczek, przewożący pasażerów i ładunek na rzece Niger między Timbuktu i Kulikoro w Sudanie Francuskim pod koniec roku 1904.
 

oferuje obrączki ślubne Ring4You.

oferowane przez Diaxor są wyjątkowe.